Logo dolnyzemplin.sk

Technické pamiatky

V regióne sa nachádzajú mnohé technické pamiatky, ktoré sú zaradené do zoznamov technických pamiatok. Technický stav pamiatok je značne rozdielny a väčšina z nich si vyžaduje rekonštrukciu.

Raritný lanový most v Ptrukši

Most spája obce Boťany a Ptrukša cez Latoricu a je v prevádzke od roku 1968. Tento most, ktorý vlastnými rukami v 50. rokoch minulého storočia postavili Ptrukšania, sa teší veľkej obľube aj dnes. Slúži ako významná cestná skratka k železničnej prekládkovej stanici v Čiernej nad Tisou. Stretá sa tu nielen Medzibrodžie a Použie, ale aj tri štáty - Slovensko, Ukrajina a Maďarsko. Visutý most je 45 metrov dlhý, meter široký, pozostávajúci z drevených dosák,  nad riekou Latorica je vo výške 7 metrov. V roku 1968 ho postavili robotníci z regiónu, ktorí si ním skracovali cestu do práce na železničnú prekládkovú stanicu v Čiernej nad Tisou. Železnica bola jediný zamestnávateľom v širokom okolí. Dnes ho využívajú cykloturisti z Maďarska, Slovenska, Čiech, aj Ukrajiny.

Pozostatky úzkokoľajky Remetských Hámroch

Asi pred 100 rokmi sa začali zapisovať do histórie kraja pod Vihorlatom lesné úzkokoľajné železnice. Pomáhali zvážať drevo z karpatských lesov, drevené uhlie či železiarske výrobky. Ich prevádzka  pokračovala až do 70-tych rokov 20. storočia.  Najdlhšia trať merala 43 kilometrov  a viedla z Michaloviec  cez Remetské Hámre  až na Morské oko. V celých Karpatoch bolo vybudovaných 10 000 km lesných železničiek. Takáto hustá sieť tratí na zvážanie dreva nemala obdobu  nikde inde vo svete. V oblasti Vihorlatu sa prevádzkovalo 150 km lesných dráh.

Úzkokoľajka  lesnej železnice tzv. „drevenka",  spočiatku slúžila na odvoz panstva na loveckú chatu pri jazere Morské oko a až neskôr na zvoz dreva na pílu v Remetských Hámroch. V rokoch 1922 až 1924 bola trať zrekonštruovaná a predĺžená až do Michaloviec.

V obci sa nachádza motorová mašinka a dva opleny (klaničák - špeciálny vagón na zvážanie dreva).

Kamenné mostíky v Trnave pri Laborci

Kamenné mostíky dodnes slúžia svojmu účelu. Sú evidované v Ústrednom zozname technických pamiatok SR.
  

Podzemné tufové pivnice v Tokajskej oblasti 

Tufové podzemné pivnice sa nachádzajú v obciach Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Viničky - typické podzemné pivnice vykopané v tufovej pôde (r. 1567). Portály historických gazdovských vinných pivníc vo Veľkej Tŕni (je 27 portálov a z každého sa v podzemí odvíjajú pivničné tunely). Pivnice a okolité územie sú zapísané ako nehnuteľná národná kultúrna pamiatka SR v Registri národných kultúrnych pamiatok SR. Pôvodne slúžili ako úkryt pred nájazdmi vojakov Osmanskej ríše. Dnes slúžia ako jedinečná forma skladovania a dlhoročného dozrievania vína s konštantnou teplotou v priebehu celého roka. Na klenbách pivníc sa vytvára odparovaním vína z drevených sudov ušľachtilá pleseň na báze penicilínu zvaná Cladosporium cellare person.

V obci Viničky je zaujímavým aj železný priehradový most cez rieku Bodrog. 
 

Vodné mlyny

V súčasnosti sú vodné mlyny v obciach Vyšná Rybnica, Hnojné, Jenkovce a v Ruskovciach aj vodná píla národnými kultúrnymi pamiatkami kvôli zachovanej originálnej architektúre a dômyselným technickým zariadeniam.  Z pôvodného mlyna v Ruskovciach sa zachovala turbína (z r. 1589) t.č. sa čiastočne využíva ako súčasť malej vodnej elektrárne. Mlyn v Pozdišovciach pochádza z obdobia približne 1. tretiny 19. storočia, t.č. sa nevyužíva. Je chránenou technickou pamiatkou. Vodný mlyn v obci Hnojné sa t.č.  nevyužíva. Vodný mlyn vo Vyšnej Rybnici bol postavený v r. 1947, t.č. sa nevyužíva.

Súvisiace články

Chránená krajinná oblasť Vihorlat
Educational trails
Industrial monuments
Morské oko
Morské oko (Sea eye)
Műszaki emlékek
Náučné chodníky
Protected landscape area Vihorlat
Sninsky kameň (peak)
Sninský kameň
Szinnai kő
Tanösvények
Tengerszem-tó
Tourist routes
Turistické trasy
Túraútvonalak
Vihorlát Tájvédelmi Terület

Mapa a body záujmu

Videá z regiónu