Logo dolnyzemplin.sk

Wine tourism

Tokaji wine route

TTokai wine route includes Tokai municipalities, vine growers and  producers, cultural and heritage places, wine shops, wine bars, catering  and lodging service, traveling agencies, artisans and organizations supporting advancement of Tokai wine region. Tokai route is part of Slovak Tokai wine route.  Tokai wine rout is with its 907 ha the smallest in whole Slovakia. It is situated in Trebišov district  over seven municipalities:  Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky.  Additinal municipalities include:  Borša, Zemplín, Ladmovce and others.                    

 
Tokaji region wine includes:
 
 
Tokai specialties - Tokaji Szamorodni  dry and sweet, Tokaji selections, Tokaji fortidás an Tokaji fortidás.
 
Tokaji wine – Tokaji Furmint, Lipovina,  Muscat Blanc à Petits Grains, Tokaji cuveé, varietal and quality wines, Tokaji sparkling wine 
Amongst the standard services of wine producers are: 
wine tasting 
refreshment
wine cellar tours   
 

Pestovatelia Tokajskej oblasti:

 • Tokaj Macík, Winery s.r.o , Medzipivničná 174, 076 82 Malá Tŕňa  
  Spracúvajú tokajské odrody vo svojej novopostavenej výrobnej hale, kde vyrábajú „moderný Tokaj“. Vína „Novej generácie“ sa vyrábajú zo základných odrôd Furmintu, Lipoviny a Muškátu žltého v rôznych prívlastkoch od neskorého zberu až po cibébový výber. 
   
 • Tokaj &CO, s.r.o , Medzipivničná 202,  076 82 Malá Tŕňa 
  Firma vlastní jedinečnú historickú tufovú pivnicu zo 14. storočia (národná kultúrna pamiatka v Malej Tŕni) s archívom tokajských vín s celkovou dĺžkou chodieb 2 500 m. Zbiera úrodu tokajských vín z celkom 300 hektárov rodiacich vinohradov, spracováva iba vlastnú úrodu a v dobrých ročníkoch vyrába až 300 tisíc litrov vína. Sortiment vín rozširuje Tokajský forditáš a omšové víno.
   
 • Vinárstvo J. & J. Ostrožovič, Nižná 233, 076 82 Veľká Tŕňa
  Vyrába klasické tokajské vína, ako aj odrodové vína z tokajských a netokajských odrôd z východoslovenskej vinohradníckej oblasti. V areáli firmy sa nachádza Tokajský dóm s degustačnou miestnosťou pre 50 ľudí, pod ktorým je v hĺbke 13 metrov klasická tokajská pivnica. 
   
 • Anna Nagyová – Zlatý strapec Viničky, Tokajská 118, 076 31 Viničky 
  Rodinná firma okrem klasickej ponuky vyrába značkové a odrodové vína (Gazdovské červené, Frankovka a iné) a nad rámec štandardných služieb poskytuje ubytovanie v penzióne v areáli firmy.
   
 • Tokajská spoločnosť Viničky, Hlavná 399/71, 076 31 Viničky
  Okrem klasického sortimentu vína a klasických služieb firma ponúka agroturistické oddychové centrum s prírodným amfiteátrom a besiedkami.
   
 • Galafruit & CO, s.r.o., Medzipivničná 202, 076 82 Malá Tŕňa
  Firma sa okrem pestovania ovocia zaoberá aj pestovaním hrozna a výrobou tokajských vín ktoré dozrieva v niekoľkých pivniciach v Malej Tŕni. V blízkosti pivníc má vybudovaný amfiteáter ktorý slúži na usporiadanie rôznych spoločenských akcií.

 

Michalovsko – sobranecká vinohradnícka oblasť 

Najlepšie vinohrady oblasti sa rozprestierajú na svahoch Vihorlatských vrchov v okolí Michaloviec a Sobraniec, neďaleko Zemplínskej Šíravy. Vinohrady v okolí Tibavy sa rozprestierajú na úrodných vulkanických pôdach juhozápadných svahov Vihorlatských vrchov.  Michalovský vinohradnícky región sa nachádza mimo podhoria Vihorlatu. Vinárske firmy sú sústredené v blízkosti Zemplínskej šíravy. V obciach Tibava, Orechová a Choňkovce pôsobia vinohradnícke a vinárske firmy, ktoré sa orientujú na produkciu štandardných odrodových a prívlastkových vín. Vynikajúce miestne klimatické podmienky s vysokým počtom slnečných dní v roku sa zaslúžili o dlhú tradíciu pestovania hrozna a dorábania vína v tejto oblasti. Množstvo ocenení tibavských vín z domácich i zahraničných fór svedčí o ich vysokej kvalite. V neďalekej Orechovej, ktorá patrí k najvýchodnejšie situovaným vinárskym obciam na Slovensku, možno natrafiť na vynikajúce vína.  700-ročnú vinohradnícku a vinársku tradíciu má zemplínska obec Vinné. Obec Vinné každoročne organizuje i výstavu vín.

Odrodová skladba oblasti je pomerne pestrá. Pestujú sa tu všetky biele muštové odrody charakteristické aj pre ostatné vinohradnícke oblasti Slovenska. Za zmienku stoja tunajšie tramíny. Ich sýtu zlatožltú farbu dopĺňa buket exotiky, dulového kompótu a korenia. Chuť je hutná, ovocná, trochu ťažká. Modrým odrodám dominujú frankovka a svätovavrinecké, v posledných rokoch sa však objavujú i zaujímavé cabernety. Výnimočnú kvalitu dosahuje východoslovenské zweigeltebe. Tibavský bobuľový výber z ročníka 2000 i minuloročný výber z hrozna sú snáď najlepšími vínami z tejto odrody dorobenými v posledných rokoch na Slovensku. Oplývajú iskrou a krásnou rubínovo-červenou farbou. Aróma a chuť ríbezľového sirupu, dužiny egrešov a čerešní je doplnená tónmi horkej čokolády.

 Pestovatelia Michalovsko - sobraneckej oblasti:

 • Vino-Vin Slovensko so sídlom v Tibave, Tibava 210, okres Sobrance
  Spoločnosť je špičkovým východoslovenským výrobcom akostných odrodových a prívlastkových vín.
   
 • Regia TT so sídlom v Orechovej, Orechová 86, 07251, okres Sobrance
  Spoločnosť sa orientuje predovšetkým na produkciu výberových vín s prívlastkom. Za zmienku určite stojí rulandské šedé či zaujímavá frankovka.
   
 • Vinex, obec Vinné, Vinné 433, 07231, okres Michalovce
  Spoločnosť sa zameriava na produkciu stolových a akostných vín pre lokálne potreby


Kráľovsko - chlmecká vinohradnícka oblasť

V oblasti sa pestujú sa tradičné sorty hrozna + Ryzling vlašský; Cabernet Sauvignon a iné.  Významné svojím usporiadaním a technickým riešením sú pivnice v Malom Horeši. Pivnice v Malom Horeši na nachádzajú v agátovom háji a majú „krídlové“ usporiadanie. 

 Pestovatelia Kráľovsko - chlmeckej oblasti:

 • Vinárstvo Damaskus - Skalina Ladislav, Kamenecká 148, 076 31 Streda nad Bodrogom 

Fotoalbum k článku

Súvisiace články

Borturizmus
Cyklotrasy
Holiday camps and Auto campings
Kempingek és faházikók
Kempy a chatové osady
Kerékpárutak
Tourist routes
Turistické trasy
Túraútvonalak
Vinianské jazero
Vinnai-tó
Vinné jazero (lake)
Vínna turistika

Mapa a body záujmu

Videá z regiónu